piątek, 16 listopada 2018

Lekcja o...

Nie zdradzimy, o czym dziś rozmawialiśmy na lekcji wychowawczej. Spróbujcie ułożyć z liter hasło - dowiecie się, o czym była mowa.










czwartek, 15 listopada 2018

Szychta w sztolni Luiza w Zabrzu

W czwartek 15 listopada pojechaliśmy na szychtę do sztolni Luiza w Zabrzu. Podczas zwiedzania przeszliśmy pod ziemią prawie kilometr, rozwiązując po drodze ukryte w skrzynkach zadania. Dowiedzieliśmy się, jak powstał węgiel, jak się go wydobywa, co to są pyrliki, żelozka... Przeżyliśmy też zjazd kolejką pod ziemię, wybuch w ścianie i... rozmowę dzieci, które kiedyś pracowały w kopalniach. Musieliśmy zapamiętać szyfr, dzięki któremu otworzyliśmy skrzynię z drobnymi pamiątkami. Po szychcie udaliśmy się do radiostacji w Gliwicach, gdzie dowiedzieliśmy się o jej roli od czasu jej powstania w 1935r. do dziś. Zobaczyliśmy też film na temat tzw. prowokacji gliwickiej. Zmęczeni po szychcie wróciliśmy do domu, bogatsi o wiedzę o regionie, jego historii i tradycjach górniczych.




piątek, 9 listopada 2018

Tropem historii Radlina i Polski

Udaliśmy się dziś na wycieczkę tropami... historii Radlina i historii Polski. Uzbrojeni w telefony z aplikacją do odczytywania kodów QR udaliśmy się na grę miejską NIEPODLEGŁA 2018. Rozwiązywaliśmy zadania ukryte w kodach - jak się okazało są wśród nas prawdziwi znawcy historii. Wędrując ulicami Radlina podążaliśmy częściowo szlakiem Emmy i Marcela - szlakiem historii industrializmu. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku powstańców śląskich przy ul. Rogozina. Zwróciliśmy uwagę na to, jak wielu młodych ludzi zginęło w walkach o wolność. Dla niektórych zaskoczeniem było, że nasze miasto ma tak bogatą historię: "Tak długo tu mieszkam, a tak mało wiem o historii Radlina". Czas to zmienić! My już zaczęliśmy!




 Więcej zdjęć na FB: https://www.facebook.com/pg/SP4Radlin/photos/?tab=album&album_id=1942193702536368#